Czym jest Konferencja

Konferencja została powołana w Kielcach w dniach 17-19 marca 1997 r. Decyzję tę podjęli dyrektorzy bibliotek uniwersytetów, uczelni technicznych, rolniczych, pedagogicznych, ekonomicznych, medycznych, artystycznych oraz akademii wychowania fizycznego. Pierwotna nazwa – Konferencja Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych – 9 listopada 2007 r. przekształcona została w Konferencję Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich.

Konferencja jest organizacją reprezentującą polskie biblioteki akademickie. Jej celem jest m.in.: wspieranie, rozwijanie, udoskonalanie i promowanie bibliotek szkół wyższych dla dobra publicznego i korzyści społecznej a w szczególności:

  1. prezentowanie opinii i stanowisk w sprawach dotyczących bibliotek,
  2. podejmowanie działań integrujących biblioteki szkół wyższych,
  3. wspieranie inicjatyw zmierzających do doskonalenia funkcjonowania bibliotek szkół wyższych,
  4. reprezentowanie interesów pracowników bibliotek szkół wyższych,
  5. dbałość o społeczny prestiż zawodu bibliotekarza i pracownika informacji naukowej.
W dniach 6-7 czerwca br. w Częstochowie odbył się sprawozdawczo-wyborczy zjazd Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich (KDBASP).
W wyniku przeprowadzonych zgodnie z Regulaminem KDBASP wyborów w skład Rady Wykonawczej kadencji 2024-2028 weszli dyrektorzy bibliotek akademickich następujących uczelni:
2024-2028
1.Danuta Szewczyk-Kłos
Przewodnicząca
Uniwersytet Opolski
2.
Witold Kozakiewicz
Z-ca Przewodniczącej
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
3.Urszula Cieraszewska
Sekretarz
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
4.Małgorzata DąbrowiczUniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
5.
Renata Frączek
Politechnika Śląska w Gliwicach
6.Krzysztof Nierzwicki
(do 31.12.2024 r.)
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
7.Joanna PotęgaAkademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie
8.
Remigiusz Sapa
Uniwersytet Jagielloński
9.
Wojciech Woźniak
(od 26.09.2025 r.)
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Dokumenty

Historia

Kielcach – Ameliówce w dn. 17-19.03.1997 roku ogólnopolska konferencja dyrektorów bibliotek powołała Konferencję Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych (KDBSW).

Kolejne zjazdy odbywały się:

  • 1997 r. wrzesień     Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
  • 1998 r. listopad      Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Collegium Medicum
  • 1999 r. grudzień     Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • 2000 r. listopad     Biblioteka Główna Politechniki Wrocławskiej
  • 2001 r. listopad      Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej
  • 2002 r. wrzesień    Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
  • 2003 r. wrzesień    Biblioteka Główna Politechniki Wrocławskiej
  • 2004 r. listopad      Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
  • 2005 r. listopad      Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
  • 2006 r. listopad      Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
  • 2007 r. listopad       Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego (przekształcona w KDBASP)
  • 2008 r. wrzesień     Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • 2009 r. wrzesień     Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
  • 2010 r. wrzesień      Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku
  • 2011 r. wrzesień       Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego
  • 2012 r. wrzesień      Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  • 2013 r. wrzesień      Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka Katowice (UŚ i UE)
  • 2014 r. wrzesień      Biblioteka Główna Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
  • 2015 r. wrzesień      Bibliotece  Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • 2016 r. listopad        Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego
  • 2017 r. wrzesień      Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
  • 2018 r. październik  Biblioteka Politechniki Poznańskiej
  • 2019 r. wrzesień      Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • 2020 r.                    zjazd przeniesiony na rok następny z powodu pandemii COVID-19
  • 2021 r. wrzesień      Biblioteka Główna Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przy współpracy Biblioteki Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
  • 2022 r. wrzesień     Biblioteka Politechniki Krakowskiej
  • 2023 r. wrzesień   Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
  • 2024 r. czerwiec   Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej

2021-2024

1.Danuta Szewczyk-Kłos
Przewodnicząca
Uniwersytet Opolski
2.Jędrzej Leśniewski
Z-ca Przewodniczącej
Politechnika Wrocławska
3.Urszula Cieraszewska
Sekretarz
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
4.Małgorzata DąbrowiczUniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
5.Witold KozakiewiczUniwersytet Medyczny w Łodzi
6.Krzysztof NierzwickiUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
7.Joanna PotęgaAkademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie
8.Elżbieta Skubała
członek RW do 31.01.2023 r.
Politechnika Łódzka
9.Roman TabiszUniwersytet Gdański
 
 

2016-2021

1.Marek M. Górski
Przewodniczący
Politechnika Krakowska
2.Jędrzej Leśniewski
Z-ca Przewodniczącego
Politechnika Wrocławska
3.Danuta Szewczyk-Kłos
Sekretarz
Uniwersytet Opolski
4.Anna GrygorowiczGdański Uniwersytet Medyczny
5.Bożena JaskowskaUniwersytet Rzeszowski
6.Małgorzata FurgałPolitechnika Poznańska
7.Krzysztof NierzwickiUniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
8.Witold KozakiewiczUniwersytet Medyczny w Łodzi

 

2013-2016

1.Marek M. Górski
przewodniczący
Politechnika Krakowska
2.Artur Jazdon
wiceprzewodniczący
Uniwersytet Adama Mickiewicza
3.Danuta Szewczyk-Kłos
sekretarz
Uniwersytet Opolski
4.Błażej FeretPolitechnika Łódzka
5.Anna GrygorowiczGdański Uniwersytet Medyczny
6.Bożena JaskowskaBiblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego
7.Krzysztof NierzwickiUniwersytet Mikołaja Kopernika
8.Stanisław SkórkaUniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

2009-2013

1.Ewa Dobrzyńska-Lankosz
przewodnicząca
Akademia Górniczo-Hutnicza
2.Ewa Kobierska-Maciuszko
zastępca przewodniczącej
Uniwersytet Warszawski
3.Jolanta Stępniak
sekretarz
Politechnika Warszawska
4.Błażej FeretPolitechnika Łódzka
5.Radosław GazińskiUniwersytet Szczeciński
6.Marek GórskiPolitechnika Krakowska
7.Anna Grygorowicz
(od 21.09.2010)
Gdański Uniwersytet Medyczny
8.Grażyna JaśkowiakUniwersytet Gdański
9.Danuta Konieczna
(do 31.12.2009)
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

2006-2009

1.Ewa Dobrzyńska-Lankosz
przewodnicząca
Akademia Górniczo-Hutnicza
2.Artur Jazdon
zastępca przewodniczącej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
3.Jolanta Stępniak
sekretarz
Politechnika Warszawska
4.Błażej FeretPolitechnika Łódzka
5.Marta KęsikAkademia Rolnicza w Lublinie
6.Danuta KoniecznaUniwersytet Warmińsko-Mazurski
7.Anna Sokołowska-GogutUniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
8.Henryk SzarskiPolitechnika Wrocławska

2003-2006

1.Ewa Dobrzyńska-Lankosz
przewodnicząca
Akademia Górniczo-Hutnicza
2.Artur Jazdon
zastępca przewodniczącej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
3.Jolanta Stępniak
sekretarz
Politechnika Warszawska
4.Marta KęsikAkademia Rolnicza w Lublinie
5.Danuta KoniecznaUniwersytet Warmińsko-Mazurski
6.Aniela PiotrowiczAkademia Medyczna w Poznaniu
7.Anna Sokołowska-GogutAkademia Ekonomiczna w Krakowie
8.Henryk SzarskiPolitechnika Wrocławska

2000-2003

1.Elżbieta Dudzińska
przewodnicząca
Politechnika Warszawska
2.Artur Jazdon
zastępca przewodniczącej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
3.Ewa Dobrzyńska-Lankosz
sekretarz
Akademia Górniczo-Hutnicza
4.Stefan CzajaUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
5.Wanda DziadkiewiczUniwersytet Śląski
6.Henryk HollenderUniwersytet Warszawski
7.Danuta JaworskaAkademia Medyczna w Szczecinie
8.Henryk SzarskiPolitechnika Wrocławska

1997-2000

1.Jan Janiak
przewodniczący
Uniwersytet Łódzki
2.Elżbieta Dudzińska
zastępca przewodniczącego
Politechnika Warszawska
3.Ewa Węgłowska
sekretarz
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
4.Stefan CzajaUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
5.Danuta JaworskaAkademia Medyczna w Szczecinie
6.Artur JazdonUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
7.Henryk SzarskiPolitechnika Wrocławska
8.Krzysztof ZamorskiUniwersytet Jagielloński

2009-2013

(korekta po zmianie składu Rady od 2010 r. – w miejsce D.Koniecznej – A.Grygorowicz)

  1. Narodowy Zasób Biblioteczny [R.Gaziński]
  2. Biblioteki cyfrowe i repozytoria (w tym prawo autorskie, digitalizacja zbiorów) [B.Feret]
  3. Współpraca z NUKAT Wypożyczenia międzybiblioteczne (elektroniczne dostarczanie dokumentów) [E.Kobierska-Maciuszko]
  4. Zagadnienia związane z ustawodawstwem oraz regulacjami na poziomie uczelni [E.Lankosz ; Konsultacja: M.Kęsik]
  5. Import czasopism naukowych, konsorcja „dostępowe” do e-czasopism i e-książek; dostęp do źródeł, finansowanie [J.Stępniak, A.Grygorowicz]
  6. Standaryzacja działalności bibliotek (w tym: badania porównawcze, statystyka biblioteczna dla GUS) Metodologia badania satysfakcji użytkowników [M.Górski  ; Konsultacja: A.Jazdon]
  7. Współpraca z ośrodkami kształcenia w profilowaniu programów studiów, w szczególności studiów podyplomowych [M.Górski]
  8. Egzemplarz obowiązkowy [E.Kobierska-Maciuszko ; Konsultacja: A.Jazdon]
  9. Zagadnienia związane z funkcjonowaniem bibliotek i praktyką bibliotekarską (w tym wymiana międzybiblioteczna) [G.Jaśkowiak]
  10. Prowadzenie strony domowej [A.Sokołowska-Gogut]
  11. Utrzymanie listy dyskusyjnej [J.Stępniak]

2006-2009

  1. Narodowy Zasób Biblioteczny [A.Jazdon]
  2. Digitalizacja zbiorów [E.Lankosz, B.Feret]
  3. Współpraca z NUKAT [D.Konieczna, E.Lankosz]
  4. Zagadnienia związane z ustawodawstwem (w tym: prawo autorskie, finansowanie bibliotek) [M.Kęsik, E.Lankosz, B.Feret]
  5. Import czasopism naukowych, konsorcja „dostępowe” do e-czasopism i e-książek [J.Stępniak, H.Szarski]
  6. Standaryzacja działalności bibliotek (w tym: badania porównawcze, statystyka biblioteczna dla GUS) [A.Jazdon]
  7. Współpraca z ośrodkami kształcenia w profilowaniu programów studiów [D.Konieczna]
  8. Formuła KDBSW [E.Lankosz, H.Szarski]
  9. Prowadzenie strony domowej [A. Sokołowska-Gogut]
  10. Utrzymanie listy dyskusyjnej [J.Stępniak]

2003-2006

  1. Narodowy Zasób Biblioteczny (ochrona zbiorów / kwaśny papier / digitalizacja) [E.Lankosz, A.Jazdon, J.Stępniak]
  2. Digitalizacja zbiorów (polska biblioteka wirtualna) [E.Lankosz, A.Sokołowska-Gogut]
  3. Współpraca z narodowym katalogiem centralnym (poparcie w sprawie dalszego finansowania NUKAT) [E.Lankosz, D.Konieczna]
  4. Zagadnienia związane z ustawodawstwem (Ustawa o zamówieniach publicznych, Ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym”, Ustawa o bibliotekach, Ustawa o finansowaniu nauki, Ustawa o VAT [od przyszłego roku wchodzi prawdopodobnie 22% VAT na książki i czasopisma]) [M.Kęsik]
  5. Import czasopism naukowych, konsorcja „dostępowe” do e-czasopism [J.Stępniak, H.Szarski]
  6. Finansowanie działalności bibliotek [H.Szarski]
  7. Standaryzacja działalności bibliotek, badania porównawcze [A.Jazdon]
  8. Wymiana międzybiblioteczna (w zakresie elektronicznego dostarczania dokumentów) A.Piotrowicz]
  9. Etyka zawodu bibliotekarza [A.Jazdon]
  10. Współpraca z ośrodkami kształcenia w profilowaniu programów studiów D.Konieczna]
  11. Wybór tematów i koordynacja terminów konferencji naukowych, organizowanych przez poszczególne biblioteki (na stronie www) [A.Sokołowska-Gogut]
  12. Utworzenie strony domowej [A.Sokołowska-Gogut]
  13. Współpraca zagraniczna (w aspekcie przystąpienia Polski do UE) z bibliotekami (grupami bibliotek) na bardziej zorganizowanym poziomie niż to ma miejsce dotychczas [J.Stępniak]

Zespół ds. multiwyszukiwarek

13 października 2011 r. w ramach KDBASP powołany został zespół roboczy w składzie:

  1. mgr Ewa Dobrzyńska-Lankosz – Biblioteka Główna AGH – koordynacja
  2. mgr Izabela Gajda – Biblioteka Politechniki Łódzkiej
  3. dr Henryk Hollender – Biblioteka Uczelni Łazarskiego,
  4. mgr Anna Jańdziak – Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej
  5. mgr Anna Pełka – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
  6. mgr Marta Sadowska-Hinc – Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
  7. mgr Danuta Turecka – Biblioteka Główna AGH

Zadania zespołu:

  • Opracowanie zestawienia, które zawierałoby materiał porównawczy, obejmujący:
  • możliwości danego oprogramowania,
  • mechanizmu pobierania przez oprogramowanie danych przy tworzeniu odpowiedzi na zadane pytanie (jeden indeks czy konektory) (co ma wpływ na efektywność wyszukiwania),
  • współpraca z HAN-em lub innym podobnym programem,
  • możliwość wyszukiwania wg języka oryginału niezależnie od tego, w jakim języku sporządzone są opisy bibliograficzne w danej bazie,
  • sposób konstruowania kosztorysu,
  • koszty,

itp.

i odpowiadało na pytania:

  • czy przy wyświetlaniu wyników wyszukiwania stosowane są jakieś preferencje,
  • czy multiwyszukiwarka stosuje pozycjonowanie (w wyniku wyszukiwania najpierw na liście ukazują się rekordy z własnych baz danej firmy).

Wyniki pracy zespołu

Zespół ds. punktacji

14 marca 2011 r. w ramach KDBASP powołany został zespół roboczy w składzie:

  1. mgr Lidia Derfert-Wolf – Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
  2. mgr Ewa Dobrzyńska-Lankosz – Biblioteka Główna AGH
  3. mgr Maria Garczyńska – Biblioteka Główna AGH
  4. mgr inż. Anna Grygorowicz – Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – kierownik zespołu
  5. mgr Anna Komperda – Biblioteka Główna i OINT Politechniki Wrocławskiej
  6. dr Joanna Słomkowska – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
  7. mgr Małgorzata Waga – Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Zadaniem Zespołu jest przygotowanie uwag do dotychczasowych kryteriów, na podstawie których dokonywana była ocena jednostek.
W konsekwencji niejasnych kryteriów, w tym publikowania kilka razy w roku list czasopism z różną punktacją, powstawała możliwość niespójnej interpretacji przepisów. Stwarzało to duże problemy osobom opracowującym analizy bibliometryczne na potrzeby:

  • okresowej oceny jednostek naukowych poszczególnych uczelni dokonywanej przez MNiSW,
  • postępowania o nadanie stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora dla Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni oraz
  • indywidualnej oceny poszczególnych pracowników nauki przy wnioskowaniu o środki na realizację działalności naukowo-badawczej.

Zespół ds. opracowania ramowych wymagań kwalifikacyjnych
dla bibliotekarzy dyplomowanych
i dyplomowanych pracowników informacji naukowej
i dokumentacji

1.10.2012 powołany został zespół w składzie:

  1. mgr Ewa Dobrzyńska-Lankosz – Biblioteka Główna AGH
  2. mgr Marek Górski – Biblioteka Politechniki Krakowskiej
  3. dr hab. Artur Jazdon – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
  4. mgr Ewa Kobierska-Maciuszko – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
  5. mgr Irena Kujawska – Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
  6. dr Stanisław Skórka – Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Zadaniem Zespołu będzie opracowanie ramowych wymagań kwalifikacyjnych dla bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników informacji naukowej i dokumentacji i przedłożenie ich KRASP w celu zalecenia ich stosowania w poszczególnych szkołach akademickich.

Wyniki pracy zespołu.

Zespół ds. opracowania e-książek

3.10.2012 powołany został zespół w składzie:

  1. mgr Łukasz Bejnar – Biblioteka Główna i OINT Politechniki Wrocławskiej
  2. mgr Bartłomiej Duda – Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
  3. mgr Maria Garczyńska – Biblioteka Główna AGH – koordynator
  4. mgr Alicja Prokopowicz – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
  5. mgr Katarzyna Regulska – Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
  6. mgr Magdalena Rowińska – Centrum NUKAT
  7. mgr Anna Rutkowska – Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
  8. dr Wojciech Sachwanowicz – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
  9. mgr Jolanta Sobielga – Biblioteka Główna Politechniki Świętokrzyskiej
  10. mgr Małgorzata Wornbard – Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej

Zadaniem Zespołu jest opracowanie wykazu e-książek otrzymywanych w ramach licencji na tzw. wieczyste użytkowanie (np. kolekcja Springera) oraz zasad podziału tytułów pomiędzy biblioteki akademickie w celu ich skatalogowania w NUKAT (do pobrania do katalogów lokalnych).

Wyniki pracy zespołu.

Zespół specjalistyczny do spraw infrastruktury informatycznej
MNiSW

W dniu 20 stycznia 2011 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Zarządzeniem nr 8/2011 powołał Zespół specjalistyczny do spraw infrastruktury informatycznej. Wśród 9 osób powołanych w skład Zespołu, jest 3 przedstawicieli Rady Wykonawczej KDBASP:

  1. mgr inż. Błażej Feret – Biblioteka Politechniki Łódzkiej
  2. mgr inż. Anna Grygorowicz – Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  3. mgr Jolanta Stępniak – Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej

Celem działania Zespołu jest opiniowanie strategii rozwoju infrastruktury informatycznej, wniosków o jej dofinansowanie oraz sprawozdań z wykorzystania przyznanych środków na infrastrukturę informatyczną, specjalne urządzenia badawcze oraz Wirtualną Bibliotekę Nauki.

Zespół interdyscyplinarny ds. działalności upowszechniającej naukę
MNiSW

1 marca 2011 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołała Zespół interdyscyplinarny ds. działalności upowszechniającej naukę. W skład zespołu weszli przedstawiciele bibliotek akademickich:

  1. mgr Bożena Bednarek-Michalska – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
  2. dr Aneta Januszko-Szakiel (od 2012) – Biblioteka Krakowskiej Akademii
  3. dr Krystyna Kocznorowska – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
  4. dr Teresa Szmigielska (od 2012) – Biblioteka Sejmowa w Warszawie

Zespół ds. reformy prawa autorskiego dla bibliotek

Od sierpnia do września 2012 r. działał, powołany przez p. mgr Barbarę Szczepańską (bibliotekarkę i polską koordynatorkę programu EIFL-IP w Polsce) zespół w składzie:

  1. mgr Bożena Bednarek-Michalska – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
  2. mgr Bożena Boryczka – Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów Warszawa
  3. dr Henryk Hollender – Biblioteka Uczelni Łazarskiego, Warszawa
  4. mgr Emilia Karwasińska – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
  5. mgr Agnieszka Koszowska – redaktor portalu Programu Rozwoju Bibliotek, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
  6. mgr Jędrzej Leśniewski – Ośrodek Informacji Ekonomicznej, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
  7. Agnieszka Leszyńska – CBN Polona, Biblioteka Narodowa
  8. mgr Anita Medoń-Wosz – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  9. mgr Łukasz Mesek _ Biblioteka Jagiellońska
  10. mgr Mariusz Nowak – Biblioteka Wydziału Finansów i Bankowości, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
  11. mgr Joanna Potęga
  12. dr Krzysztof Siewicz – ICM
  13. mgr Jolanta Słowik – Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
  14. mgr Katarzyna Ślaska – zastępca Dyrektora ds. Cyfrowych, Biblioteka Narodowa
  15. mgr Barbara Szczepańska – koordynator
  16. dr Alek Tarkowski, Centrum Cyfrowe: Projekt Polska

Celem projektu „Reforma prawa autorskiego dla bibliotek” jest nagłośnienie kwestii znaczenia zrównoważonego systemu dozwolonego użytku, gwarantującego bibliotekom możliwość skutecznego działania, również w środowisku cyfrowym. Tym samym pragniemy wpisać się w toczącą się obecnie dyskusję na temat reformy prawa autorskiego.
Projekt realizowany jest przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska wraz z Poznańską Fundacją Bibliotek Naukowych w ramach programu realizowanego przez fundację Electronic Information for Libraries (EIFL). Jest jednym z siedmiu wybranych projektów, realizujących narodową kampanię wspierającą reformę prawa autorskiego.

Zespół ds. ustalenia zasad udostępniania materiałów drukowanych
niewidomym i niedowidzącym
MKiDN

Zespół powołany został z inicjatywy naczelnika Wydziału Prawa Autorskiego Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów MKiDN. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 września 2012 r. Zadaniem Zespołu jest zdefiniowanie problemów z dostępnością publikacji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wypracowanie modeli dostępności tekstów.
W skład zespołu ze strony KDBASP weszła:

  1. mgr Anna Wołodko – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Zespół doradczy MNiSW do spraw otwartego dostępu do treści naukowych

  1. mgr Marek Górski – Biblioteka Politechniki Krakowskiej
  2. mgr Bożena Bednarek – Michalska – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

Zadaniem zespołu jest przygotowanie Planu wdrożenia otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce oraz opracowanie projektu Kierunków rozwoju otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce.

Przejdź do treści