Konferencja została powołana w Kielcach w dniach 17-19 marca 1997 r. Decyzję tę podjęli dyrektorzy bibliotek uniwersytetów, uczelni technicznych, rolniczych, pedagogicznych, ekonomicznych, medycznych, artystycznych oraz akademii wychowania fizycznego. Pierwotna nazwa – Konferencja Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych – 9 listopada 2007 r. przekształcona została w Konferencję Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich.
Konferencja jest organizacją reprezentującą polskie biblioteki akademickie. Jej celem jest m.in.: wspieranie, rozwijanie, udoskonalanie i promowanie bibliotek szkół wyższych dla dobra publicznego i korzyści społecznej a w szczególności:
| 1. | Danuta Szewczyk-Kłos Przewodnicząca | Uniwersytet Opolski |
| 2. | Witold Kozakiewicz Z-ca Przewodniczącej | Uniwersytet Medyczny w Łodzi |
| 3. | Urszula Cieraszewska Sekretarz | Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie |
| 4. | Małgorzata Dąbrowicz | Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu |
| 5. | Renata Frączek | Politechnika Śląska w Gliwicach |
| 6. | Krzysztof Nierzwicki (do 31.12.2024 r.) | Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
| 7. | Joanna Potęga | Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie |
| 8. | Remigiusz Sapa | Uniwersytet Jagielloński |
| 9. | Wojciech Woźniak (od 26.09.2025 r.) | Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego |
Dokumenty
Historia
W Kielcach – Ameliówce w dn. 17-19.03.1997 roku ogólnopolska konferencja dyrektorów bibliotek powołała Konferencję Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych (KDBSW).
Kolejne zjazdy odbywały się:
| 1. | Danuta Szewczyk-Kłos Przewodnicząca | Uniwersytet Opolski |
| 2. | Jędrzej Leśniewski Z-ca Przewodniczącej | Politechnika Wrocławska |
| 3. | Urszula Cieraszewska Sekretarz | Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie |
| 4. | Małgorzata Dąbrowicz | Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu |
| 5. | Witold Kozakiewicz | Uniwersytet Medyczny w Łodzi |
| 6. | Krzysztof Nierzwicki | Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
| 7. | Joanna Potęga | Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie |
| 8. | Elżbieta Skubała członek RW do 31.01.2023 r. | Politechnika Łódzka |
| 9. | Roman Tabisz | Uniwersytet Gdański |
| 1. | Marek M. Górski Przewodniczący | Politechnika Krakowska |
| 2. | Jędrzej Leśniewski Z-ca Przewodniczącego | Politechnika Wrocławska |
| 3. | Danuta Szewczyk-Kłos Sekretarz | Uniwersytet Opolski |
| 4. | Anna Grygorowicz | Gdański Uniwersytet Medyczny |
| 5. | Bożena Jaskowska | Uniwersytet Rzeszowski |
| 6. | Małgorzata Furgał | Politechnika Poznańska |
| 7. | Krzysztof Nierzwicki | Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu |
| 8. | Witold Kozakiewicz | Uniwersytet Medyczny w Łodzi |
| 1. | Marek M. Górski przewodniczący | Politechnika Krakowska |
| 2. | Artur Jazdon wiceprzewodniczący | Uniwersytet Adama Mickiewicza |
| 3. | Danuta Szewczyk-Kłos sekretarz | Uniwersytet Opolski |
| 4. | Błażej Feret | Politechnika Łódzka |
| 5. | Anna Grygorowicz | Gdański Uniwersytet Medyczny |
| 6. | Bożena Jaskowska | Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego |
| 7. | Krzysztof Nierzwicki | Uniwersytet Mikołaja Kopernika |
| 8. | Stanisław Skórka | Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie |
| 1. | Ewa Dobrzyńska-Lankosz przewodnicząca | Akademia Górniczo-Hutnicza |
| 2. | Ewa Kobierska-Maciuszko zastępca przewodniczącej | Uniwersytet Warszawski |
| 3. | Jolanta Stępniak sekretarz | Politechnika Warszawska |
| 4. | Błażej Feret | Politechnika Łódzka |
| 5. | Radosław Gaziński | Uniwersytet Szczeciński |
| 6. | Marek Górski | Politechnika Krakowska |
| 7. | Anna Grygorowicz (od 21.09.2010) | Gdański Uniwersytet Medyczny |
| 8. | Grażyna Jaśkowiak | Uniwersytet Gdański |
| 9. | Danuta Konieczna (do 31.12.2009) | Uniwersytet Warmińsko-Mazurski |
| 1. | Ewa Dobrzyńska-Lankosz przewodnicząca | Akademia Górniczo-Hutnicza |
| 2. | Artur Jazdon zastępca przewodniczącej | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu |
| 3. | Jolanta Stępniak sekretarz | Politechnika Warszawska |
| 4. | Błażej Feret | Politechnika Łódzka |
| 5. | Marta Kęsik | Akademia Rolnicza w Lublinie |
| 6. | Danuta Konieczna | Uniwersytet Warmińsko-Mazurski |
| 7. | Anna Sokołowska-Gogut | Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie |
| 8. | Henryk Szarski | Politechnika Wrocławska |
| 1. | Ewa Dobrzyńska-Lankosz przewodnicząca | Akademia Górniczo-Hutnicza |
| 2. | Artur Jazdon zastępca przewodniczącej | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu |
| 3. | Jolanta Stępniak sekretarz | Politechnika Warszawska |
| 4. | Marta Kęsik | Akademia Rolnicza w Lublinie |
| 5. | Danuta Konieczna | Uniwersytet Warmińsko-Mazurski |
| 6. | Aniela Piotrowicz | Akademia Medyczna w Poznaniu |
| 7. | Anna Sokołowska-Gogut | Akademia Ekonomiczna w Krakowie |
| 8. | Henryk Szarski | Politechnika Wrocławska |
| 1. | Elżbieta Dudzińska przewodnicząca | Politechnika Warszawska |
| 2. | Artur Jazdon zastępca przewodniczącej | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu |
| 3. | Ewa Dobrzyńska-Lankosz sekretarz | Akademia Górniczo-Hutnicza |
| 4. | Stefan Czaja | Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
| 5. | Wanda Dziadkiewicz | Uniwersytet Śląski |
| 6. | Henryk Hollender | Uniwersytet Warszawski |
| 7. | Danuta Jaworska | Akademia Medyczna w Szczecinie |
| 8. | Henryk Szarski | Politechnika Wrocławska |
| 1. | Jan Janiak przewodniczący | Uniwersytet Łódzki |
| 2. | Elżbieta Dudzińska zastępca przewodniczącego | Politechnika Warszawska |
| 3. | Ewa Węgłowska sekretarz | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie |
| 4. | Stefan Czaja | Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
| 5. | Danuta Jaworska | Akademia Medyczna w Szczecinie |
| 6. | Artur Jazdon | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu |
| 7. | Henryk Szarski | Politechnika Wrocławska |
| 8. | Krzysztof Zamorski | Uniwersytet Jagielloński |
(korekta po zmianie składu Rady od 2010 r. – w miejsce D.Koniecznej – A.Grygorowicz)
13 października 2011 r. w ramach KDBASP powołany został zespół roboczy w składzie:
Zadania zespołu:
itp.
i odpowiadało na pytania:
14 marca 2011 r. w ramach KDBASP powołany został zespół roboczy w składzie:
Zadaniem Zespołu jest przygotowanie uwag do dotychczasowych kryteriów, na podstawie których dokonywana była ocena jednostek.
W konsekwencji niejasnych kryteriów, w tym publikowania kilka razy w roku list czasopism z różną punktacją, powstawała możliwość niespójnej interpretacji przepisów. Stwarzało to duże problemy osobom opracowującym analizy bibliometryczne na potrzeby:
1.10.2012 powołany został zespół w składzie:
Zadaniem Zespołu będzie opracowanie ramowych wymagań kwalifikacyjnych dla bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników informacji naukowej i dokumentacji i przedłożenie ich KRASP w celu zalecenia ich stosowania w poszczególnych szkołach akademickich.
3.10.2012 powołany został zespół w składzie:
Zadaniem Zespołu jest opracowanie wykazu e-książek otrzymywanych w ramach licencji na tzw. wieczyste użytkowanie (np. kolekcja Springera) oraz zasad podziału tytułów pomiędzy biblioteki akademickie w celu ich skatalogowania w NUKAT (do pobrania do katalogów lokalnych).
W dniu 20 stycznia 2011 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Zarządzeniem nr 8/2011 powołał Zespół specjalistyczny do spraw infrastruktury informatycznej. Wśród 9 osób powołanych w skład Zespołu, jest 3 przedstawicieli Rady Wykonawczej KDBASP:
Celem działania Zespołu jest opiniowanie strategii rozwoju infrastruktury informatycznej, wniosków o jej dofinansowanie oraz sprawozdań z wykorzystania przyznanych środków na infrastrukturę informatyczną, specjalne urządzenia badawcze oraz Wirtualną Bibliotekę Nauki.
1 marca 2011 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołała Zespół interdyscyplinarny ds. działalności upowszechniającej naukę. W skład zespołu weszli przedstawiciele bibliotek akademickich:
Od sierpnia do września 2012 r. działał, powołany przez p. mgr Barbarę Szczepańską (bibliotekarkę i polską koordynatorkę programu EIFL-IP w Polsce) zespół w składzie:
Celem projektu „Reforma prawa autorskiego dla bibliotek” jest nagłośnienie kwestii znaczenia zrównoważonego systemu dozwolonego użytku, gwarantującego bibliotekom możliwość skutecznego działania, również w środowisku cyfrowym. Tym samym pragniemy wpisać się w toczącą się obecnie dyskusję na temat reformy prawa autorskiego.
Projekt realizowany jest przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska wraz z Poznańską Fundacją Bibliotek Naukowych w ramach programu realizowanego przez fundację Electronic Information for Libraries (EIFL). Jest jednym z siedmiu wybranych projektów, realizujących narodową kampanię wspierającą reformę prawa autorskiego.
Zespół powołany został z inicjatywy naczelnika Wydziału Prawa Autorskiego Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów MKiDN. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 września 2012 r. Zadaniem Zespołu jest zdefiniowanie problemów z dostępnością publikacji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wypracowanie modeli dostępności tekstów.
W skład zespołu ze strony KDBASP weszła:
Zadaniem zespołu jest przygotowanie Planu wdrożenia otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce oraz opracowanie projektu Kierunków rozwoju otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce.